Rozwiązania zadań klasa 8 szkoła podstawowa
Ostatnio przygotowane rozwiązania z 8 szkoły podstawowej
Lista rozwiązanych zadań
W trójkącie prostokątnym ABC dwusieczna kąta ostrego ABC przecina przyprostokątną AC w punkcie D pod kątem 50°. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Mniejszy z kątów ostrokatnych trójkąta ABC ma miarę A. 10° B. 20° C. 25° D. 40°
Uzupełnij zdania. Wybierz odpowiedź spośród oznaczonych literami A i B oraz odpowiedź spośród oznaczonych literami C i D. W każdym trójkącie równoramiennym dwusieczna kąta między ramionami pokrywa się z wysokością tego trójkąta poprowadzoną do jego podstawy. A. pokrywa się B. nie pokrywa się W każdym prostokącie dwusieczna kąta pokrywa się z jego przekątną. C. prostokącie D. kwadracie
W trapezie do symetralnej dłuższej podstawy należy wierzchołek trapezu, a symetralna krótszej podstawy dzieli dłuższą podstawę w stosunku 1 : 3. Które zdanie jest prawdziwe? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. A. Jedna z podstaw trapezu jest trzy razy dłuższa od drugiej. B. Przy dłuższej podstawie trapez ma dwa różne kąty ostre. C. Trapez jest trapezem prostokątnym. D. Trapez jest trapezem równoramiennym.
Dany jest odcinek KL taki, że K = (-2, -1) i L = (-2, 5). Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. Do symetralnej odcinka KL nie należy punkt o współrzędnych A. (-2, 2) B. (2, 2) C. (3, 2) D. (3, -2)
Uzupełnij zdania. Wybierz odpowiedź spośród oznaczonych literami A i B oraz odpowiedź spośród oznaczonych literami C i D. Figura zbudowana z dwóch różnych prostych równoległych jest figurą środkowosymetryczną. A. jest B. nie jest Figura zbudowana z dwóch prostych prostopadłych jest figurą środkowosymetryczną. C. jest D. nie jest
Lista rozwiązanych zadań
W trapezie ABCD zaznaczono dwusieczne kątów BAD i ADC. Dwusieczne przecięły się w punkcie E. Wyznacz miarę kąta AED.
Dany jest romb ABCD. Miara kąta ostrego BAC jest równa 30°. Uzasadnij, że trójkąt ABD jest równoboczny.
W trapezie ABCD dwusieczne kątów DAB i ABC przecinają się w punkcie S, jak na rysunku. Oblicz miary kątów tego trapezu.
Na rysunku przedstawiono kąt ABC oraz punkty K, L i M. Które z punktów należą do dwusiecznej kąta ABC? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. A. Punkty: K, L i M. B. Tylko punkty K i M. C. Tylko punkt K. D. Tylko punkt M.
Dany jest trójkąt prostokątny równoramienny DEF. Z wierzchołka kąta prostego FDE poprowadzono dwusieczną, która przecięła przeciwprostokątną EF w punkcie S. Uzasadnij, że trójkąty DEF, DES i DSF mają takie same miary kątów.
Lista rozwiązanych zadań
W pudełku są 3 kulki czerwone i 4 niebieskie. Łucja wyciąga losowo jedną kulkę, a Julek – drugą. Łucja wygrywa, gdy obie kulki są tego samego koloru, a Julek – gdy są różnych kolorów. Jak można zmienić liczby kulek w pudełku, aby każdy miał taką samą szansę wygrania?
Na promocyjnej zdrapce umieszczono w sposób losowy liczby naturalne od 1 do 9. Należy odkryć (zdrapać) dwie liczby. Gdy ich suma będzie większa od 10, wygrywamy nagrodę. Jakie jest prawdopodobieństwo wygranej?
W pudełku są 3 kulki czerwone i 4 niebieskie. Łucja wyciąga losowo jedną kulkę, a Julek – drugą. Łucja wygrywa, gdy obie kulki są tego samego koloru, a Julek – gdy są różnych kolorów. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że wygra Łucja, a jakie – że Julek?
Na kartkówce z geografii podana była lista 8 państw i lista 10 miast, wśród których były wszystkie stolice państw z pierwszej listy. Należało połączyć w pary państwa z ich stolicami. Trzy osoby rozwiązywały to zadanie w różny sposób. Dla każdej z nich oblicz, jakie jest prawdopodobieństwo, że ta osoba poprawnie połączyła państwo z miastem. Romek poprawnie połączył 5 państw z ich stolicami, a z pozostałych państw wybrał jedno i połączył je z losowo wybranym miastem z pozostałych na liście.
Na kartkówce z geografii podana była lista 8 państw i lista 10 miast, wśród których były wszystkie stolice państw z pierwszej listy. Należało połączyć w pary państwa z ich stolicami. Trzy osoby rozwiązywały to zadanie w różny sposób. Dla każdej z nich oblicz, jakie jest prawdopodobieństwo, że ta osoba poprawnie połączyła państwo z miastem. Ania skreśliła z listy miast dwa, które nie są stolicami żadnego z państw z listy, a z pozostałych miast wybrała jedno i połączyła z losowo wybranym państwem.