Rozwiązania zadań klasa IV liceum
Oblicza geografii 4. Maturalne karty pracy zakres rozszerzony
Biologia na czasie 4. Maturalne karty pracy zakres rozszerzony
My Matura Perspectives Repetytorium z języka angielskiego. Poziom podstawowy i rozszerzony
Ostatnio przygotowane rozwiązania z IV liceum
Lista rozwiązanych zadań
Określ skutki II wojny światowej dla narodu i państwa polskiego.
Opisz udział polskich żołnierzy w walkach na różnych frontach II wojny światowej. Wymień zasługi, jakie wnieśli oni w zwycięstwo koalicji antyfaszystowskiej.
Scharakteryzuj politykę mocarstw wobec sprawy polskiej w latach 1944–1945.
Omów przyczyny wybuchu powstania warszawskiego. Jak oceniasz decyzję o jego rozpoczęciu? Przedstaw jego przebieg i następstwa.
Przedstaw okoliczności, w jakich komuniści przystąpili do przejmowania władzy w Polsce. Jakie czynniki im to umożliwiły?
Lista rozwiązanych zadań
Przyporządkuj przykłady edukacji językowej do odpowiedniej formy edukacji.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wymień cele nauk humanistycznych.
Zapoznaj się z danymi statystycznymi i oceń prawdziwość podanych zdań.a) Mężczyźni stanowią większość populacji studentów w Polsce.b) Najwyższy odsetek studentów płci żeńskiej jest na kierunkach: nauki przyrodnicze, matematyka i statystyka.c) Mężczyźni dominują liczebnie tylko na dwóch kierunkach studiów.d) Około połowa studentów kształci się na kierunkach należących do nauk społecznych i humanistycznych.
Zapoznaj się z mapą i wykonaj zadania.a) Wskaż po trzy kraje z najwyższym i najniższym odsetkiem naukowców płci żeńskiej.b) Rozważ, czy różnice płciowe w populacji naukowców mają podłoże historyczne. Uzasadnij swoją odpowiedź.
Podkreśl te dyscypliny naukowe, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 r. należą do nauk społecznych.administracja, archeologia, ekonomia, filozofia, finanse, geografia społeczno-ekonomiczna, gospodarka przestrzenna, historia, językoznawstwo, kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o bezpieczeństwie, nauki o sztuce, medioznawstwo, pedagogika, politologia, prawo, prawo kanoniczne, psychologia, religioznawstwo, socjologia, zarządzanie
Lista rozwiązanych zadań
Wymień etapy studiów, na których kształcenie prowadzi uczelnia zawodowa.
Wyjaśnij, na czym polega różnica między uczelnią akademicką a uczelnię zawodową.
Zaznacz właściwe dokończenia zdania.Opisaną w źródle zasadę badawczą sformułował:A. Leon Petrażycki.B. Florian Znaniecki.C. Bronisław Malinowski.D. Ludwik Gumplowicz.
Podaj stosowaną w naukach społecznych nazwę zasady badawczej opisanej w tekście.
Wyjaśnij, jakie znaczenie dla rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce ma program unijny opisany w przytoczonym źródle.
Lista rozwiązanych zadań
Zadanie wykonaj, korzystając z fotografii A-D przedstawiających obszary o rzeźbie polodowcowej (strona III barwnego materiału źródłowego). Współczesne państwa różnią się m.in. poziomem życia obywateli, co jest wynikiem dysproporcji w rozwoju społeczno-gospodarczym. W XXI w. różnice między poziomem życia ludności w krajach wysoko rozwiniętych i w krajach afrykańskich się utrzymują, a nawet rosną. Wyjaśnij, dlaczego nie zmniejszają się dysproporcje między poziomem życia ludności w tych grupach krajów. Podaj trzy argumenty odnoszące się do krajów afrykańskich.
Zadanie wykonaj, korzystając z fotografii A-D przedstawiających obszary o rzeźbie polodowcowej (strona III barwnego materiału źródłowego). Podaj przykład elementu środowiska przyrodniczego sprzyjającego rozwojowi regionu, którego fragment przedstawiono na fotografii B, oraz przykład elementu środowiska przyrodniczego, który może utrudniać jego rozwój gospodarczy. Wyjaśnij, dlaczego dany element środowiska przyrodniczego sprzyja rozwojowi gospodarczemu lub może utrudniać rozwój.
W tabeli przedstawiono PKB ogółem i PKB na 1 mieszkańca w 2016 r. według wybranych regionów świata. Uzupełnij poniższe zdanie.
Poniższy tekst i fotografia dotyczą pracoholizmu. Zaznacz dwa przykłady wpływu pracoholizmu na zdrowie, sytuację rodzin oraz jakość pracy.
Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR – ang. Corporate Social Responsibility) to koncepcja modelu biznesowego przedsiębiorstwa uwzględniająca między innymi jego interesy społeczne, aspekty środowiskowe oraz relacje z różnymi grupami społecznymi, szczególnie pracownikami. Oceń prawdziwość poniższych informacji. Wybierz P, jeśli informacja jest prawdziwa, albo F – jeśli jest fałszywa.