Informacje o książce

Rok wydania

2022

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Bartłomiej Grądzki, Agnieszka Krotke, Anna Tyc

ISBN

9788326744914

Rodzaj książki

Zeszyt ćwiczeń

Popularne zadania

„Obecnie berlińscy leśnicy, oprócz szkód powodowanych przez zwierzynę, borykają się najbardziej z problemem obecności czeremchy amerykańskiej […]. O występowaniu P. [Padus – red.] serotina w Niemczech wspomina się już w roku 1685. Jej pojawienie się na terenie dzisiejszego Berlina nie jest przypadkowe – czermcha amerykańska była sadzona w sposób planowany, dookoła Berlina, na obszarach Pruskiego Instytutu Badawczego Leśnictwa.[…] Ekologia P. serotina była obiektem licznych badań. Ten ornitochoryczny gatunek cechuje się m.in. stosunkowo wysoką tolerancją na zacienienie, zdolnością do wykształcania pędów odroślowych, długą żywotnością nasion i allelopatią ujemną […]. Jak pokazały liczne badania, wymienione cechy charakteryzują znaczną część gatunków inwazyjnych, umożliwiając im szybkie rozprzestrzenianie się […]. Czeremcha amerykańska występuje na około jednej trzeciej z 29 000 ha berlińskich lasów […]”.Wymień dwie opisane w tekście cechy, które sprawiają, że czeremcha amerykańska jest gatunkiem inwazyjnym.

Zadanie Ćwiczenie 18. Podpunkt Zadanie 18.2. Strona 127

„Obecnie berlińscy leśnicy, oprócz szkód powodowanych przez zwierzynę, borykają się najbardziej z problemem obecności czeremchy amerykańskiej […]. O występowaniu P. [Padus – red.] serotina w Niemczech wspomina się już w roku 1685. Jej pojawienie się na terenie dzisiejszego Berlina nie jest przypadkowe – czermcha amerykańska była sadzona w sposób planowany, dookoła Berlina, na obszarach Pruskiego Instytutu Badawczego Leśnictwa.[…] Ekologia P. serotina była obiektem licznych badań. Ten ornitochoryczny gatunek cechuje się m.in. stosunkowo wysoką tolerancją na zacienienie, zdolnością do wykształcania pędów odroślowych, długą żywotnością nasion i allelopatią ujemną […]. Jak pokazały liczne badania, wymienione cechy charakteryzują znaczną część gatunków inwazyjnych, umożliwiając im szybkie rozprzestrzenianie się […]. Czeremcha amerykańska występuje na około jednej trzeciej z 29 000 ha berlińskich lasów […]”.Rozstrzygnij, czy czeremcha amerykańska przyczynia się do wzrostu czy do spadku różnorodności biologicznej berlińskich lasów. Odpowiedź uzasadnij.

Zadanie Ćwiczenie 18. Podpunkt Zadanie 18.1. Strona 127

“Niezwykle interesujące badania eksperymentalne i terenowe […] zostały przeprowadzone w Nowej Zelandii. Dotyczyły one przywry Curtuteria australis […], która zamyka cykl w trzech żywicielach: ślimaku Cominella glandiformis, małżu Austrovenus stutchburyi i ptaku ostrygojadzie Haematopus ostralegus. Cerkarie uwalniane ze ślimaka atakują małża i lokują się w jego nodze, co przy dużym zagęszczeniu pasożytów powoduje jej niedorozwój. Zarażony małż nie może zagrzebać się w mule i łatwiej staje się ofiarą ostrygojadów, co zostało udowodnione w odpowiednio zaprojektowanym terenowym eksperymencie. Mimo to, tylko niewielki procent metacerkarii ma możliwość zakończenia cyklu w żywicielu ostatecznym, bo małż ma jeszcze dwóch innych wrogów: przede wszystkim rybę Notolabrus celidotus, ale także ślimaka, który nota bene jest pierwszym żywicielem w cyklu rozwojowym tej przywry; oba te drapieżniki nie zjadają całego małża, a „obgryzają” tylko jego niezagrzebaną nogę, w której znajdują się metacerkarie. Jednak małż, uwolniony od nadmiaru metacerkarii ,może odzyskać zdolność zagrzebywania się w mule (i ponownego zarażania się cerkariami), gdyż jego noga ma zdolności regeneracyjne.Poniższy schemat przedstawia cykl życiowy przywry Curtuteria australis (I) oraz konsekwencje zarażania się tym pasożytem przez małża Austrovenus stutchburyi (II).Na podstawie powyższego tekstu zapisz łańcuch pokarmowy przybrzeżnych wód morskich w Nowej Zelandii, który będzie złożony z trzech elementów.

Zadanie Ćwiczenie 17. Podpunkt Zadanie 17.3. Strona 127

“Niezwykle interesujące badania eksperymentalne i terenowe […] zostały przeprowadzone w Nowej Zelandii. Dotyczyły one przywry Curtuteria australis […], która zamyka cykl w trzech żywicielach: ślimaku Cominella glandiformis, małżu Austrovenus stutchburyi i ptaku ostrygojadzie Haematopus ostralegus. Cerkarie uwalniane ze ślimaka atakują małża i lokują się w jego nodze, co przy dużym zagęszczeniu pasożytów powoduje jej niedorozwój. Zarażony małż nie może zagrzebać się w mule i łatwiej staje się ofiarą ostrygojadów, co zostało udowodnione w odpowiednio zaprojektowanym terenowym eksperymencie. Mimo to, tylko niewielki procent metacerkarii ma możliwość zakończenia cyklu w żywicielu ostatecznym, bo małż ma jeszcze dwóch innych wrogów: przede wszystkim rybę Notolabrus celidotus, ale także ślimaka, który nota bene jest pierwszym żywicielem w cyklu rozwojowym tej przywry; oba te drapieżniki nie zjadają całego małża, a „obgryzają” tylko jego niezagrzebaną nogę, w której znajdują się metacerkarie. Jednak małż, uwolniony od nadmiaru metacerkarii ,może odzyskać zdolność zagrzebywania się w mule (i ponownego zarażania się cerkariami), gdyż jego noga ma zdolności regeneracyjne.Poniższy schemat przedstawia cykl życiowy przywry Curtuteria australis (I) oraz konsekwencje zarażania się tym pasożytem przez małża Austrovenus stutchburyi (II).Określ, czy przywra Curtuteria australis odgrywa rolę w regulacji liczebności małża Austrovenus stutchburyi. Odpowiedź uzasadnij.

Zadanie Ćwiczenie 17. Podpunkt Zadanie 17.2. Strona 127

Biologia na czasie 4. Maturalne karty pracy zakres rozszerzony

Rozwiązania zadań

Masz problem z odrobieniem pracy domowej? Na odpowiedzi.pl oferujemy rozwiązania zadań do Biologia na czasie 4. Maturalne karty pracy zakres rozszerzony przygotowane przez nauczyciela. Dzięki dostępowi do sprawdzonych odpowiedzi uczniowie mogą zaoszczędzić czas i skupić się na utrwalaniu wiedzy, zamiast tracić go na błędne próby rozwiązania. Zaoszczędzisz swój czas!

Biologia na czasie 4. Maturalne karty pracy zakres rozszerzony ćwiczenia

Biologia na czasie 4. Maturalne karty pracy zakres rozszerzony do klasy IV liceum - odpowiedzi na wyciągnięcie ręki! Wybierz stronę i numer zadania, a pokaże Ci się odpowiedź z opracowanym wyjaśnieniem przez naszych ekspertów. Przejrzysty układ strony sprawia, że odnalezienie konkretnego zadania staje się proste i bezproblemowe.

Biologia na czasie 4. Maturalne karty pracy zakres rozszerzony sprawdzian

Praktyka czyni mistrza, a rozwiązania zadań z Biologia na czasie 4. Maturalne karty pracy zakres rozszerzony klasa IV liceum pomogą Ci utrwalić materiał, który będzie na kartkówce lub sprawdzianie. Dzięki analizie rozwiązań krok po kroku uczniowie zyskują pewność siebie i lepsze zrozumienie materiału, co przekłada się na lepsze wyniki na sprawdzianach.