Informacje o książce

Rok wydania

2022

Wydawnictwo

Operon

Autorzy

Małgorzata Czaja, Bożena Karawajczyk, Marek Kwiatkowski

ISBN

9788381972420

Rodzaj książki

Podręcznik

Popularne zadania

Kwas fosforowy(V) H3PO4 otrzymywano do niedawna w wyniku działania kwasem siarkowym(VI) H2SO4 na fluoroapatyty Ca5F(PO4)3 wydobywane z ziemi. W tej technologii powstawał jako produkt uboczny fosfogips, czyli silnie zakwaszona mieszanina siarczanu wapnia CaSO4 i fluorku wapnia CaF2. Fosfogips składowano jako odpad, co stanowiło zagrożenie dla zdrowia, gdyż w środowisku kwasowym z fluorku wapnia powstawał gazowy, toksyczny fluorowodór H2F2.2Ca5F(PO4)3(S) + 9H2SO4(aq) → 6H3PO4(aq) + 9CaSO4(s) + CaF2(S)Tę technologię zastąpiona nowszą, w której fluoroaparyty prażono z węglem C (koksem) i tlenkiem krzemu SiO2 (piaskiem), a uzyskany w ten sposób elementarny fosfor P4 spalano w powietrzu do tlenku P4O10, który następnie rozpuszczano w wodzie z utworzeniem kwasu fosforowego(V) H3PO4. W tej reakcji również powstają produkty uboczne: krzemian wapnia CaSiO4, fluorek wapnia CaF2 i tlenek węgla(IV) CO2. Krzemian wapnia nie jest szkodliwy dla środowiska (stanowi pospolity składnik gleby i skał), a fluorek wapnia CaF2 nie rozkłada się do fluorowodoru, gdyż odpady mają odczyn obojętny. Sumarycznie nową technologię otrzymywania kwasu fosforowego(V) można przedstawić w następujący sposób:4Ca5F(PO4)3(S) + 18SiO2(S) + 15C(S) + 15O2(g) + 18H2O → 12H3PO4(aq) + 18CaSiO3(s) + 2CaF2(S) + 15CO2(g)Przeanalizuj oba równania reakcji, a następnie:c) wskaż ewentualne wady nowej technologii w kontekście 12 zasad zielonej chemii.

Zadanie Ćwiczenie 6. Podpunkt c) Strona 173

Kwas fosforowy(V) H3PO4 otrzymywano do niedawna w wyniku działania kwasem siarkowym(VI) H2SO4 na fluoroapatyty Ca5F(PO4)3 wydobywane z ziemi. W tej technologii powstawał jako produkt uboczny fosfogips, czyli silnie zakwaszona mieszanina siarczanu wapnia CaSO4 i fluorku wapnia CaF2. Fosfogips składowano jako odpad, co stanowiło zagrożenie dla zdrowia, gdyż w środowisku kwasowym z fluorku wapnia powstawał gazowy, toksyczny fluorowodór H2F2.2Ca5F(PO4)3(S) + 9H2SO4(aq) → 6H3PO4(aq) + 9CaSO4(s) + CaF2(S)Tę technologię zastąpiona nowszą, w której fluoroaparyty prażono z węglem C (koksem) i tlenkiem krzemu SiO2 (piaskiem), a uzyskany w ten sposób elementarny fosfor P4 spalano w powietrzu do tlenku P4O10, który następnie rozpuszczano w wodzie z utworzeniem kwasu fosforowego(V) H3PO4. W tej reakcji również powstają produkty uboczne: krzemian wapnia CaSiO4, fluorek wapnia CaF2 i tlenek węgla(IV) CO2. Krzemian wapnia nie jest szkodliwy dla środowiska (stanowi pospolity składnik gleby i skał), a fluorek wapnia CaF2 nie rozkłada się do fluorowodoru, gdyż odpady mają odczyn obojętny. Sumarycznie nową technologię otrzymywania kwasu fosforowego(V) można przedstawić w następujący sposób:4Ca5F(PO4)3(S) + 18SiO2(S) + 15C(S) + 15O2(g) + 18H2O → 12H3PO4(aq) + 18CaSiO3(s) + 2CaF2(S) + 15CO2(g)Przeanalizuj oba równania reakcji, a następnie:b) wskaż zalety stosowania nowej technologii.

Zadanie Ćwiczenie 6. Podpunkt b) Strona 173

Kwas fosforowy(V) H3PO4 otrzymywano do niedawna w wyniku działania kwasem siarkowym(VI) H2SO4 na fluoroapatyty Ca5F(PO4)3 wydobywane z ziemi. W tej technologii powstawał jako produkt uboczny fosfogips, czyli silnie zakwaszona mieszanina siarczanu wapnia CaSO4 i fluorku wapnia CaF2. Fosfogips składowano jako odpad, co stanowiło zagrożenie dla zdrowia, gdyż w środowisku kwasowym z fluorku wapnia powstawał gazowy, toksyczny fluorowodór H2F2.2Ca5F(PO4)3(S) + 9H2SO4(aq) → 6H3PO4(aq) + 9CaSO4(s) + CaF2(S)Tę technologię zastąpiona nowszą, w której fluoroaparyty prażono z węglem C (koksem) i tlenkiem krzemu SiO2 (piaskiem), a uzyskany w ten sposób elementarny fosfor P4 spalano w powietrzu do tlenku P4O10, który następnie rozpuszczano w wodzie z utworzeniem kwasu fosforowego(V) H3PO4. W tej reakcji również powstają produkty uboczne: krzemian wapnia CaSiO4, fluorek wapnia CaF2 i tlenek węgla(IV) CO2. Krzemian wapnia nie jest szkodliwy dla środowiska (stanowi pospolity składnik gleby i skał), a fluorek wapnia CaF2 nie rozkłada się do fluorowodoru, gdyż odpady mają odczyn obojętny. Sumarycznie nową technologię otrzymywania kwasu fosforowego(V) można przedstawić w następujący sposób:4Ca5F(PO4)3(S) + 18SiO2(S) + 15C(S) + 15O2(g) + 18H2O → 12H3PO4(aq) + 18CaSiO3(s) + 2CaF2(S) + 15CO2(g)Przeanalizuj oba równania reakcji, a następnie:a) oblicz ekonomikę atomów dla obu technologii.

Zadanie Ćwiczenie 6. Podpunkt a) Strona 173

Czas połowicznego rozpadu w środowisku pestycydu o nazwie endosulfan wynosi 7 dni. Oblicz, po jakim czasie (wyrażonym w tygodniach) 93,75% endosulfanu wprowadzonego do środowiska ulegnie rozłożeniu.

Zadanie Ćwiczenie 5. Strona 173

Chemia 4. Zakres rozszerzony

Rozwiązania zadań

Masz problem z odrobieniem pracy domowej? Na odpowiedzi.pl oferujemy rozwiązania zadań do Chemia 4. Zakres rozszerzony przygotowane przez nauczyciela. Dzięki dostępowi do sprawdzonych odpowiedzi uczniowie mogą zaoszczędzić czas i skupić się na utrwalaniu wiedzy, zamiast tracić go na błędne próby rozwiązania. Zaoszczędzisz swój czas!

Chemia 4. Zakres rozszerzony ćwiczenia

Chemia 4. Zakres rozszerzony do klasy IV liceum - odpowiedzi na wyciągnięcie ręki! Wybierz stronę i numer zadania, a pokaże Ci się odpowiedź z opracowanym wyjaśnieniem przez naszych ekspertów. Przejrzysty układ strony sprawia, że odnalezienie konkretnego zadania staje się proste i bezproblemowe.

Chemia 4. Zakres rozszerzony sprawdzian

Praktyka czyni mistrza, a rozwiązania zadań z Chemia 4. Zakres rozszerzony klasa IV liceum pomogą Ci utrwalić materiał, który będzie na kartkówce lub sprawdzianie. Dzięki analizie rozwiązań krok po kroku uczniowie zyskują pewność siebie i lepsze zrozumienie materiału, co przekłada się na lepsze wyniki na sprawdzianach.