Informacje o książce

Rok wydania

2017

Wydawnictwo

WSiP

Autorzy

Maria Rozenbajgier, Ryszard Rozenbajgier

ISBN

978-83-021-6815-4

Rodzaj książki

Zeszyt ćwiczeń

Popularne zadania

Przeczytaj poniższy tekst o początkach lotnictwa, a następnie rozwiąż logogryf.Ludzkie pragnienie wzbicia się w powietrze sięga niepamiętnych czasów. Mówi o tym już choćby starożytny mit o Dedalu i Ikarze. Maszynę służącą do latania na przełomie XV i XVI wieku próbował skonstruować – bez powodzenia – genialny Leonardo da Vinci. W 1783 roku jako pierwsi wznieśli się w powietrze bracia Montgolfier. Baloniarstwo było popularnym sportem przez cały XIX wiek. Kiedy wydawało się, że przyszłość latania związana jest właśnie z balonami, eksperymenty brytyjskiego inżyniera sir George’a Cayleya ponownie zwróciły uwagę na skrzydła. Po wykonaniu wielu prób z latawcami potrafił on wykazać, że do wzniesienia się człowieka w powietrze jest potrzebna odpowiednia siła nośna. Dzisiejsze samoloty wywodzą się z modelu szybowca z 1804 roku, skonstruowanego przez Cayleya. Za pierwszego prawdziwego lotnika jest uważany powszechnie Niemiec Otto Lilienthal. Pod koniec XIX wieku z powodzeniem odbył on kilka kontrolowanych lotów na szybowcach własnej konstrukcji. Ograniczony czas lotu szybowców spowodował, że coraz częściej konstrukcje te wyposażano w silniki. Amerykanie, bracia Orville i Wilbur Wright, w 1903 roku dokonali pierwszego na świecie kontrolowanego lotu samolotu z silnikiem spalinowym. Chociaż ich dwupłatowiec przeleciał zaledwie 40 m, osiągnięcie to zapoczątkowało prawdziwy rozwój lotnictwa.1. Element samolotu.2. Niskie i wysokie, działa na skrzydło samolotu.3. Najsłynniejszy pasażerski samolot ponaddźwiękowy.4. Siła wznosząca samolot do góry.5. Brytyjski inżynier, którego eksperymenty były podstawą konstrukcji samolotu.6. Niemiec, którego uważa się za pierwszego prawdziwego lotnika.7. Spalinowy lub odrzutowy, niezbędny do nadania samolotowi odpowiedniej szybkości.8. Latające zwierzęta.9. Zjawisko atmosferyczne szczególnie niebezpieczne podczas startu i lądowania samolotu.10. Bracia, którzy dokonali pierwszego na świecie kontrolowanego lotu samolotem napędzanym silnikiem spalinowym.Po rozwiązaniu logogryfu zapisz w zeszycie, kim byli dwaj mężczyźni, których imiona stanowią rozwiązanie.

Zadanie 5. Strona 110

Wykonaj doświadczenie domowe, którego celem jest zbudowanie modelu skrzydła samolotu.Potrzebne przedmioty: kartka papieru A4, taśma klejąca (klej roślinny), linijka, ołówek, kawałek drutu lub cienki patyk długości ok. 25 cm, suszarka do włosów.Kolejne czynności:1. W połowie kartki narysuj linię równoległą do jej krótszego boku, a następnie w odległości 2 cm od pierwszej linii wykreśl drugą linię równoległą do pierwszej.2. Mocno zegnij kartkę wzdłuż tej drugiej linii. Krótsze brzegi kartki złóż razem i sklej tak, aby kartka utworzyła bryłę o przekroju charakterystycznym dla skrzydła samolotu.3. Wsuń pod miejsce zgięcia drut ułożony poziomo.4. Z odległości ok. 10 cm skieruj na skrzydło od góry poziomy strumień powietrza wytworzony przez suszarkę i obserwuj zachowanie skrzydła.Schematyczny rysunek doświadczenia:Wynik doświadczenia:Wniosek:

Zadanie 4. Strona 109

Wpisz w wyszukiwarkę internetową pytanie: „Jak zrobić samolot z papieru?”. Zapoznaj się z jedną z filmowych instrukcji, wykonaj papierowy samolot i przeprowadź próbę lotu.

Zadanie 3. Strona 109

Wykonaj doświadczenie opisane na s. 225 w podręczniku, a następnie na podstawie prawa Bernoulliego odpowiedz na pytanie „Na jakie niebezpieczeństwo są narażone na autostradzie dwa samochody ciężarowe w sytuacji, gdy jeden z nich wyprzedza drugi?”.

Zadanie 2. Strona 109

Świat fizyki 7

Rozwiązania zadań