Informacje o książce

Rok wydania

2017

Wydawnictwo

WSiP

Autorzy

Witold Bobiński

ISBN

978-83-021-6750-8

Rodzaj książki

Podręcznik

Wybierz numer zadania

Wybierz stronę

Strona 11

Popularne zadania

w zadaniu 7 D odnajdziesz informacje na temat znanego polskiego twórcy filmów animowanych, Tomasza Bagińskiego. Potraktuj je jako pretekst do napisania artykułu informacyjnego na temat popularności tej odmiany filmów twoim środowisku (klasie, szkole, grupie rówieśników). Zbierz potrzebne wiadomości – artykuł powinien być rzetelny i wiarygodny. Możesz postąpić według następujących wskazówek: – zastanów się, jakie kwestie będą cię interesować w związku z zagadnieniem, o którym piszesz; przeprowadź w gronie wybranych respondentów (uczestników twojego badania) ankietę w formie zestawu pytań (lub choćby serię rozmów) na zajmujący cię temat; – zapisz i uporządkuj wyniki ankiety (rozmów); – przedstaw wyniki w artykule (możesz rozpocząć od postaci Tomasza Bagińskiego), pamiętaj o akapitach sygnalizujących kolejne wątki myślowe. Zamiast tekstu na podany wyżej temat możesz napisać inny artykuł, którego punktem wyjścia będzie poniższa notatka, jeśli zainteresuje cię poruszona w niej kwestia i zdobędziesz odpowiednie informacje z różnych źródeł. Zacznij swój artykuł słowami, którymi rozpoczął tekst dziennikarz „Rzeczpospolitej”, ale nie cytuj dalszego ciągu tej publikacji (byłby to plagiat). Potraktuj cytat jako inspirację i rozwiń go samodzielnie do rozmiarów artykułu. (Możesz skorzystać ze swojej znajomości książek i filmów wykorzystujących motyw „budzenia” prehistorycznych zwierząt).  

Zadanie Zadanie 11. Strona 350

Zwróć uwagę na sposób komponowania tekstów należących do gatunku sylwetek. Przypatrz się zdaniom (złożone czy pojedyncze?), częściom mowy (których najwięcej?). Wzorując się na wybranym modelu pisania sylwetek, napisz takie teksty o dwóch wybranych postaciach (lista do wyboru poniżej). Tezeusz, Świtezianka, Ebenezer Scrooge, Balladyna, Mały Książę Możesz wykorzystać również wiadomości spoza podręcznika dotyczące tych postaci lub pomóc sobie wyobraźnią. A może wzbogacisz teksty sylwetek o rysowane wizerunki bohaterów? Zagadnienie: W tym zadaniu musisz sformułować pisemną sylwetkę wybranych postaci z polecenia.

Zadanie Zadanie 10. Strona 349

Zabaw się w dziennikarza formułującego notatki (lub sprawozdania – do wyboru) na temat zdarzeń znanych ci z przeczytanych tekstów literackich. Układając informacje, staraj się pozostawać w świecie bohaterów (nie jesteś więc dziennikarzem z XXI wieku). Oto tytuły twoich notatek (sprawozdań): Tezeusz w Atenach: zwycięski powrót i tragiczna pomyłka,Uwaga na palących królewiczów!Spotkaniez kosmicznym księciem. Fascynująca relacja lotnika

Zadanie Zadanie 9. Strona 349

Dokonaj następujących przekształceń tekstów wybranych z zadania 7.: A. Skróć sprawozdanie najpierw do rozmiarów wzmianki, potem notatki informacyjnej. Notatce nadaj tytuł, ale inny niż ten, którym opatrzono sprawozdanie. B. Rozszerz wzmiankę do rozmiarów notatki, notatkę zaś przekształć w sprawozdanie. Poszerzając teksty, wprowadzaj informacje odpowiadające na kolejne pytania wymienione w artykule na s. 340. Skorzystaj przy tym z podpowiedzi swojej wyobraźni.  

Zadanie Zadanie 8. Strona 349

Świat w słowach i obrazach 7

Rozwiązania zadań