To jest fizyka 8 zadanie Ćwiczenie doświadczenie 1. strona 260

Rozwiązanie

Zadanie polega na zbudowaniu prostego głośnika, który może służyć do odtwarzania dźwięków....

Rozwiązanie zadania w kategorii premium!

Wykup pakiet Premium, aby uzyskać dostęp do całej zawartości serwisu

Wykup dostęp

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadaj pytanie

Wybierz numer zadania

Wybierz stronę

Zadanie rozwiązane jakiś czas temu

To zadanie pochodzi ze strony 260 podręcznika 'To jest fizyka 8' z przedmiotu Fizyka i jest zadaniem nr Ćwiczenie doświadczenie 1. rozwiązanym w odpowiedzi.pl. Odpowiedź na to zadanie przygotował Bogumiła Ternicka

To zadanie zostało ocenione na

2.00

Oceń to zadanie

Ocen: Głośnik1. Przygotuj cienki drut nawojowy — miedziany przewód w izolacji emaliowej o średnicy i długości kilkunastu metrów. Możesz go kupić w sklepie elektronicznym. Jeśli masz niepotrzebny zasilacz, np. ładowarkę od zepsutego lub zgubionego telefonu, możesz go rozmontować, wyjąć transformator i rozw\inąć znajdujący się w nim drut.2. Przygotuj niewielki magnes neodymowy w kształcie pastylki. Takie magnesy można kupić m.\in. w sklepach papierniczych, służą bowiem do zawieszania kartek papieru na stalowych tablicach. Można je także zamówić przez \internet, wtedy jednak zwykle trzeba znaleźć chętnych, aby wspólnie dokonać większego zakupu.3. Przygotuj stary magnetofon lub radio. Jeśli urządzenie, którym dysponujesz, ma wyjście głośnikowe z zaciskami, będziesz mógł podłączyć do niego swój głośnik bezpośrednio. Jeśli nie — kup w sklepie elektronicznym odpowiednią wtyczkę.4. Połóż koniec drutu na desce do krojenia i zeskrob z niego emalię (zob. s. 264). Podobnie oczyść drugi koniec przewodu.5. Zwiń papier w rurkę o średnicy nieco większej od średnicy twojego magnesu i o długości kilku centymetrów. Ciasno (zwój przy zwoju) nawiń na nią drut, pozostawiając wolne odc\inki po kilka centymetrów na końcach.6. Weź dwa jednakowe kubeczki po serkach lub jogurtach. Muszą mieć taki kształt, aby jeden dał się włożyć w drugi.7. Zdejmij ostrożnie z papierowej rurki naw\inięty zwój drutu i przyklej go taśmą klejącą do dna kubeczka (po jego zewnętrznej stronie).8. Do dna drugiego z kubeczków (od jego wewnętrznej strony) przyklej magnes. Włóż jeden kubeczek w drugi (patrz zdjęcie). Magnes pow\inien znaleźć się w środku zwojów.Głośnik jest gotowy. Pokaż go teraz nauczycielowi albo zawodowemu elektronikowi, który oceni, czy został wykonany poprawnie. Po sprawdzeniu możesz podłączyć głośnik do magnetofonu lub radia. Mimo dokładnego sprawdzenia nie podłączaj go do drogiego sprzętu. Nie gwarantujemy wysokiej jakości, ale jeśli wszystko zrobisz starannie, będzie można słuchać muzyki. Nasz głośnik najgorzej przenosił dźwięki gitary, ale piosenki było słychać zupełnie nieźle. Spróbuj zbudować kilka głośników 2 różnej wielkości kubeczków, a także z \innych materiałów. W jaki sposób wykonać głośnik, który dobrze przenosi dźwięki wysokie, a w jaki — głośnik do basów?

Oceń
Aby, wykupić dostęp do rozwiązania zadaniania o treści 'Głośnik1. Przygotuj cienki drut nawojowy — miedziany przewód w izolacji emaliowej o średnicy i długości kilkunastu metrów. Możesz go kupić w sklepie elektronicznym. Jeśli masz niepotrzebny zasilacz, np. ładowarkę od zepsutego lub zgubionego telefonu, możesz go rozmontować, wyjąć transformator i rozw\inąć znajdujący się w nim drut.2. Przygotuj niewielki magnes neodymowy w kształcie pastylki. Takie magnesy można kupić m.\in. w sklepach papierniczych, służą bowiem do zawieszania kartek papieru na stalowych tablicach. Można je także zamówić przez \internet, wtedy jednak zwykle trzeba znaleźć chętnych, aby wspólnie dokonać większego zakupu.3. Przygotuj stary magnetofon lub radio. Jeśli urządzenie, którym dysponujesz, ma wyjście głośnikowe z zaciskami, będziesz mógł podłączyć do niego swój głośnik bezpośrednio. Jeśli nie — kup w sklepie elektronicznym odpowiednią wtyczkę.4. Połóż koniec drutu na desce do krojenia i zeskrob z niego emalię (zob. s. 264). Podobnie oczyść drugi koniec przewodu.5. Zwiń papier w rurkę o średnicy nieco większej od średnicy twojego magnesu i o długości kilku centymetrów. Ciasno (zwój przy zwoju) nawiń na nią drut, pozostawiając wolne odc\inki po kilka centymetrów na końcach.6. Weź dwa jednakowe kubeczki po serkach lub jogurtach. Muszą mieć taki kształt, aby jeden dał się włożyć w drugi.7. Zdejmij ostrożnie z papierowej rurki naw\inięty zwój drutu i przyklej go taśmą klejącą do dna kubeczka (po jego zewnętrznej stronie).8. Do dna drugiego z kubeczków (od jego wewnętrznej strony) przyklej magnes. Włóż jeden kubeczek w drugi (patrz zdjęcie). Magnes pow\inien znaleźć się w środku zwojów.Głośnik jest gotowy. Pokaż go teraz nauczycielowi albo zawodowemu elektronikowi, który oceni, czy został wykonany poprawnie. Po sprawdzeniu możesz podłączyć głośnik do magnetofonu lub radia. Mimo dokładnego sprawdzenia nie podłączaj go do drogiego sprzętu. Nie gwarantujemy wysokiej jakości, ale jeśli wszystko zrobisz starannie, będzie można słuchać muzyki. Nasz głośnik najgorzej przenosił dźwięki gitary, ale piosenki było słychać zupełnie nieźle. Spróbuj zbudować kilka głośników 2 różnej wielkości kubeczków, a także z \innych materiałów. W jaki sposób wykonać głośnik, który dobrze przenosi dźwięki wysokie, a w jaki — głośnik do basów?' przejdź tutaj.