Rozwiązania zadań z przyrody
Przyroda 4 Podręcznik
Mój mały świat 4 książka
Przyroda 4 Podręcznik
Przyroda 4 Zeszyt ćwiczeń
Przyroda 4 Podręcznik
Przyroda 4 Zeszyt ćwiczeń
Tajemnice przyrody 4 Podręcznik
Tajemnice przyrody 4 Zeszyt ćwiczeń
Ostatnio przygotowane rozwiązania z Przyroda
Lista rozwiązanych zadań
Oceń, czy podane informacje są prawdziwe, czy fałszywe. Zaznacz P, jeśli informacja jest prawdziwa, albo F, jeśli jest fałszywa. W zależności od cech środowiska przyrodniczego wyróżniamy np. krajobraz nadmorski, górski, rolniczy czy przemysłowy. Działania służące ochronie Ziemi to m. in. Oszczędzanie wody i energii, a także segregacja i ograniczanie ilości śmieci. Formy ochrony przyrody to parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, ochrona roślin i zwierząt. Antropogeniczne składniki krajobrazu to m. in. roślinność i ukształtowanie terenu. Smog to szczególna nazwa mgły, zupełnie niegroźnej. Muzeum to miejsce, w którym gromadzone są m. in. dzieła sztuki, książki, dokumenty, stroje, maszyny i narzędzia. Charakterystyczne dla krajobrazu przemysłowego są baseny termalne, kanały i bagna. Tradycja to przekazywane z pokolenia na pokolenie elementy kultury, budujące tożsamość kulturową.
Podaj, jakie formy ochrony przyrody przedstawiono na fotografiach, skorzystaj z mapy „Formy ochrony przyrody w Polsce” w podręczniku na s. 173. Następnie określ, w której części Polski znajduje się każdy z wymienionych obiektów. Góry stołowe ___________ Kępa Redłowska ___________ Niebieskie Źródła ___________
Połącz części zdań tak, aby utworzyły logiczną całość. – W krajobrazie wiejskim – Nowoczesne zakłady przemysłowe – W krajobrazie miejskim – Wskutek negatywnego oddziaływania człowieka + nie zanieczyszczają otoczenia + występują obszary upraw, łąki, pastwiska, + wiele obszarów zostało zniszczonych + widać duże zmiany środowiska przyrodniczego = np. brak naturalnej roślinności, rzeki mają zmienione koryta. = i teraz wymagają one działań naprawczych. = często buduje się je z dala od miast. = niska, często rozproszona zabudowa.
Przyporządkuj wymienionym cechom odpowiedni typ krajobrazu. Do tabeli wpisz litery A, B. Cechy – Krajobraz uprawa pszenicy i ziemniaków, domy mieszkalne – ________ wysokie góry, lasy, rzeki i bagna – ________ szerokie ulice, wysokie domy, fabryki, huty – _________ A – naturalny B – częściowo przekształcony przez człowieka
Przestaw litery w poszczególnych wyrazach, a otrzymasz terminy związane z dziedzictwem kulturowym. Zapisz je. trójs gonialerny _____________ kizabyt _____________ cjatryda ______________ pisoręk _____________
Lista rozwiązanych zadań
Jak sądzisz, czy można się uzależnić na przykład od używania komputera, robienia zakupów, jedzenia? Uzasadnij odpowiedź.
Wymień szkodliwe skutki: palenia papierosów,
Wymień szkodliwe skutki: zażywania narkotyków.
Wyjaśnij, co to jest bierne palenie i dlaczego jest ono niebezpieczne dla zdrowia niepalącego człowieka.
Cel: sprawdzamy, co znajduje się w dymie papierosowym.Pomoce: zestaw testowy do badania zawartości dymu papierosowego, papieros, zapałki, pęseta.Wykonanie:– w zestawie do badania zawartości dymu papierosowego umieść papieros (Ryc. 1a);– poproś nauczyciela, by zapalił papierosa znajdującego się w zestawie;– naciskając gruszkę utrzymuj palenie się papierosa (Ryc. 1b);– po wypaleniu się papierosa wyciągnij za pomocą pęsety filtr (Ryc. 1c);– porównaj wygląd filtra z zestawu z filtrem nieużywanym (Ryc. 1d);– narysuj w zeszycie filtr wyjęty z zestawu testowego i filtr nieużywany; podpisz rysunek.
Lista rozwiązanych zadań
Do walorów krajobrazowych i wypoczynkowych miejscowości należą:a)cisza i spokój, b)duże jezioro, c)dobrze oznakowane trasy rowerowe, d)ruiny zamku, e)park krajobrazowy, f)festiwal folklorystyczny Wybierz w powyższych trzy walory, które są dla ciebie jako turysty najbardziej atrakcyjne. Uzasadnij swój wybór.
Opisz zmianę w krajobrazie swojej miejscowości, która zaszła w ciągu ostatniego roku. Oceń, czy jest ona korzystna, czy – niekorzystna dla miejsca, w którym mieszkasz.
Oceń, które działania człowieka są korzystne dla środowiska przyrodniczego miejscowości, i zapisz je w zeszycie.
Wskaż, który z wymienionych celów działalności parków narodowych jest nieprawdziwy.
Podaj cztery przykłady obiektów przyrody ożywionej i nieożywionej. Uzasadnij w punktach, dlaczego mogą one zostać pomnikami przyrody.
Lista rozwiązanych zadań
Wypełnij ankietę o swojej miejscowości.
Dowiedz się, od jak dawna twoja rodzina związana jest z miejscowością, w której mieszkasz. Opracuj krótką notatkę na ten temat.
Napisz, co należy zrobić z wymienionymi odpadami, aby nie zanieczyszczały środowiska i nie zagrażały zdrowiu człowieka.
Rozwiąż krzyżówkę dotyczącą walorów krajoznawczych kilku miast wojewódzkich Polski.
Poszukaj informacji na temat innych walorów krajoznawczych wybranego z krzyżówki miasta. Wymień trzy atrakcje, które warto zobaczyć w tym mieście.