Rozwiązania zadań z przyrody
Przyroda 4 Podręcznik
Mój mały świat 4 książka
Przyroda 4 Podręcznik
Przyroda 4 Zeszyt ćwiczeń
Przyroda 4 Podręcznik
Przyroda 4 Zeszyt ćwiczeń
Tajemnice przyrody 4 Podręcznik
Tajemnice przyrody 4 Zeszyt ćwiczeń
Ostatnio przygotowane rozwiązania z Przyroda
Lista rozwiązanych zadań
Oceń, czy podane informacje są prawdziwe, czy fałszywe. Zaznacz P, jeśli informacja jest prawdziwa, albo F, jeśli jest fałszywa. W zależności od cech środowiska przyrodniczego wyróżniamy np. krajobraz nadmorski, górski, rolniczy czy przemysłowy. Działania służące ochronie Ziemi to m. in. Oszczędzanie wody i energii, a także segregacja i ograniczanie ilości śmieci. Formy ochrony przyrody to parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, ochrona roślin i zwierząt. Antropogeniczne składniki krajobrazu to m. in. roślinność i ukształtowanie terenu. Smog to szczególna nazwa mgły, zupełnie niegroźnej. Muzeum to miejsce, w którym gromadzone są m. in. dzieła sztuki, książki, dokumenty, stroje, maszyny i narzędzia. Charakterystyczne dla krajobrazu przemysłowego są baseny termalne, kanały i bagna. Tradycja to przekazywane z pokolenia na pokolenie elementy kultury, budujące tożsamość kulturową.
Połącz części zdań tak, aby utworzyły logiczną całość. – W krajobrazie wiejskim – Nowoczesne zakłady przemysłowe – W krajobrazie miejskim – Wskutek negatywnego oddziaływania człowieka + nie zanieczyszczają otoczenia + występują obszary upraw, łąki, pastwiska, + wiele obszarów zostało zniszczonych + widać duże zmiany środowiska przyrodniczego = np. brak naturalnej roślinności, rzeki mają zmienione koryta. = i teraz wymagają one działań naprawczych. = często buduje się je z dala od miast. = niska, często rozproszona zabudowa.
Podaj, jakie formy ochrony przyrody przedstawiono na fotografiach, skorzystaj z mapy „Formy ochrony przyrody w Polsce” w podręczniku na s. 173. Następnie określ, w której części Polski znajduje się każdy z wymienionych obiektów. Góry stołowe ___________ Kępa Redłowska ___________ Niebieskie Źródła ___________
Które z podanych składników krajobrazu są wytworzone przez człowieka? Zaznacz je znakiem X. góry jeziora drogi skały wody bagna kanały pola uprawne mosty
Przyporządkuj wymienionym cechom odpowiedni typ krajobrazu. Do tabeli wpisz litery A, B. Cechy – Krajobraz uprawa pszenicy i ziemniaków, domy mieszkalne – ________ wysokie góry, lasy, rzeki i bagna – ________ szerokie ulice, wysokie domy, fabryki, huty – _________ A – naturalny B – częściowo przekształcony przez człowieka
Lista rozwiązanych zadań
Jak sądzisz, czy można się uzależnić na przykład od używania komputera, robienia zakupów, jedzenia? Uzasadnij odpowiedź.
Wymień szkodliwe skutki: palenia papierosów,
Wymień szkodliwe skutki: zażywania narkotyków.
Wyjaśnij, co to jest bierne palenie i dlaczego jest ono niebezpieczne dla zdrowia niepalącego człowieka.
Cel: sprawdzamy, co znajduje się w dymie papierosowym.Pomoce: zestaw testowy do badania zawartości dymu papierosowego, papieros, zapałki, pęseta.Wykonanie:– w zestawie do badania zawartości dymu papierosowego umieść papieros (Ryc. 1a);– poproś nauczyciela, by zapalił papierosa znajdującego się w zestawie;– naciskając gruszkę utrzymuj palenie się papierosa (Ryc. 1b);– po wypaleniu się papierosa wyciągnij za pomocą pęsety filtr (Ryc. 1c);– porównaj wygląd filtra z zestawu z filtrem nieużywanym (Ryc. 1d);– narysuj w zeszycie filtr wyjęty z zestawu testowego i filtr nieużywany; podpisz rysunek.
Lista rozwiązanych zadań
Do walorów krajobrazowych i wypoczynkowych miejscowości należą:a)cisza i spokój, b)duże jezioro, c)dobrze oznakowane trasy rowerowe, d)ruiny zamku, e)park krajobrazowy, f)festiwal folklorystyczny Wybierz w powyższych trzy walory, które są dla ciebie jako turysty najbardziej atrakcyjne. Uzasadnij swój wybór.
Opisz zmianę w krajobrazie swojej miejscowości, która zaszła w ciągu ostatniego roku. Oceń, czy jest ona korzystna, czy – niekorzystna dla miejsca, w którym mieszkasz.
Oceń, które działania człowieka są korzystne dla środowiska przyrodniczego miejscowości, i zapisz je w zeszycie.
Wskaż, który z wymienionych celów działalności parków narodowych jest nieprawdziwy.
Podaj cztery przykłady obiektów przyrody ożywionej i nieożywionej. Uzasadnij w punktach, dlaczego mogą one zostać pomnikami przyrody.
Lista rozwiązanych zadań
Wypełnij ankietę o swojej miejscowości.
Dowiedz się, od jak dawna twoja rodzina związana jest z miejscowością, w której mieszkasz. Opracuj krótką notatkę na ten temat.
Napisz, co należy zrobić z wymienionymi odpadami, aby nie zanieczyszczały środowiska i nie zagrażały zdrowiu człowieka.
Rozwiąż krzyżówkę dotyczącą walorów krajoznawczych kilku miast wojewódzkich Polski.
Poszukaj informacji na temat innych walorów krajoznawczych wybranego z krzyżówki miasta. Wymień trzy atrakcje, które warto zobaczyć w tym mieście.