Książka:

Puls życia 6

Odpowiedzi

Puls życia 6 jest podręcznikiem do biologii dla uczniów szóstej klasy szkoły podstawowej. Został wydany przez renomowane wydawnictwo szkolnych książek – Nowa Era. Książki tego wydawnictwa są jednymi z najczęściej stosowanych w szkołach na każdym szczeblu edukacji. Puls życia 6…

Pełny opis
Informacje o książce

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Joanna Stawarz

ISBN

978-83-267-3578-3

Rodzaj książki

Podręcznik

Wybierz numer zadania

Wybierz stronę

Puls życia 6

Rozwiązania zadań

Puls życia 6 jest podręcznikiem do biologii dla uczniów szóstej klasy szkoły podstawowej. Został wydany przez renomowane wydawnictwo szkolnych książek – Nowa Era. Książki tego wydawnictwa są jednymi z najczęściej stosowanych w szkołach na każdym szczeblu edukacji. Puls życia 6 został wydany w 2019 roku po ówczesnej reformie szkolnictwa, która przywróciła ośmioletnią podstawówkę, jednocześnie likwidując gimnazja. Jest to ceniony podręcznik w szkołach podstawowych. Pomaga uczniom zdobywać i zapamiętywać niezbędną wiedzę oraz ułatwia przygotowanie do sprawdzianów. 

Autorką tego podręcznika jest Joanna Stawarz – biolog, absolwentka tego kierunku na Uniwersytecie Pedagogicznym. Obecnie pracuje jako konsultant metodyczny oraz egzaminator w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jest także dyplomowanym nauczycielem i prowadziła lekcje zarówno w szkole podstawowej, jak i liceum w Krakowie. Teraz prowadzi także warsztaty nie tylko dla nauczycieli, ale również wykładowców akademickich. Posiada spore doświadczenie w tworzeniu podręczników do biologii dla uczniów, a spod jej pióra wyszło już ich kilka. Jest więc specjalistką w swojej dziedzinie, dzięki czemu informacje zawarte w podręczniku Puls życia 6 to specjalistyczna wiedza, która pomoże uczniom poznać cały świat zwierząt.

Na 155 stronach książki znajdują się informacje o niemal wszystkich zwierzętach żyjących na naszej planecie. Dzięki niej uczniowie poznają nawet te organizmy, których nie sposób dostrzec gołym okiem. Książka jest podzielona na 5 rozdziałów, z których każdy jest o innej grupie zwierząt. Uczniowie dowiedzą się więc o istnieniu takich istot, jak parzydełkowce, pierścienice, płazińce, nicienie, stawonogi, mięczaki, owady czy pajęczaki oraz poznają wszystkie kręgowce, zarówno te stałocieplne, jak i zmiennocieplne. Poznają też podział zwierząt na ssaki, gady, płazy, ryby i ptaki. Dowiedzą się też, czym te wszystkie zwierzęta różnią się od siebie, gdzie żyją, co jedzą. To na pewno zaciekawi niejednego szóstoklasistę, który być może stanie się nawet miłośnikiem zwierząt.

Podręcznik Puls życia został skonstruowany tak, aby jego przeglądanie, czytanie i nauka była jak najprostsza i jak najprzyjemniejsza. Informacje zostały przedstawione zarówno za pomocą tekstu, jak i przyjemnej dla oka grafiki. Tekst napisany jest przyjaznym i zrozumiałym dla uczniów szóstej klasy językiem. Dzięki krótkim zdaniom łatwo się go czyta, a pogrubienia pozwalają zwrócić uwagę na najistotniejsze pojęcia i je zapamiętać. Ponadto informacje podawane są również w formie wypunktowań, które szybko się czyta i łatwo zapamiętuje. Fragmenty tekstu urozmaicone są grafikami w postaci zdjęć, tabel czy schematów z opisami. Takie formy przekazywania informacji ułatwiają ich zapamiętywanie i przyswajanie. Na najważniejsze treści nakierowują ucznia również takie elementy, jak „Zwróć uwagę” czy „To najważniejsze”. W podręczniku zostały również zastosowane oryginalne rozwiązania dydaktyczne, takie jak „Rozpoznaj…”, które pomagają uczniom ćwiczyć wykorzystanie wiedzy w praktyce. Podręcznik jest kolorowy i cieszy oko podczas przeglądania, a zawarty w nim materiał jest naprawdę wciągający.

Dla utrwalenia zdobywanej wiedzy oraz odpowiedniego przygotowania do ustnych odpowiedzi czy sprawdzianów, po każdej lekcji są krótkie podsumowania oraz ćwiczenia do wykonania, a na końcu każdego rozdziału znajduje się duże podsumowanie oraz blok zadań do rozwiązania „Wiesz, czy nie wiesz? Odpowiedzi do tych zadań znajdują się na końcu podręcznika, a rozwiązania wszystkich znajdujących się w nim zadań i ćwiczeń można znaleźć również na platformie zadania.pl. Gotowe rozwiązania na pewno ułatwią odrabianie prac domowych i pozwolą zaoszczędzić czas, który uczeń będzie mógł poświęcić na inne zajęcia. 

W podręczniku Puls życia 6 zostały również umieszczone elementy, które mają wzbudzać zainteresowanie uczniów ciekawym przedmiotem, jakim jest biologia. Do tych elementów należą wstawki „Co o tym sądzisz?” oraz „ Dowiedz się więcej”. Elementy te mają skłaniać uczniów do dyskusji nad danym tematem, a także do poszukiwania jeszcze więcej informacji. Podręcznik Puls życia 6 na pewno spodoba się uczniom, a niektórzy z nich pokochają biologię, która stanie się ich pasją. Zaś pasja do biologii może doprowadzić do tego, że uczeń wyrośnie na lekarza, weterynarza, zoologa, rolnika czy przyrodnika. Wszystkie te zawody związane są z biologią i są bardzo ważne, gdyż bez lekarzy i weterynarzy nie będzie zdrowia, a bez rolników jedzenia. Zadaniem podręczników jest nie tylko sama edukacja, ale także uświadomienie ucznia, że ta wiedza jest mu naprawdę potrzebna i przyda mu się w przyszłości niejednokrotnie. 

Puls życia 6 to lekka książka w miękkiej oprawie, która nie obciąży zanadto uczniowskiego plecaka. Jest to bardzo dobry podręcznik, napisany tak, by uczniowie go polubili i polubili naukę, która dzięki niemu na pewno będzie przyjemniejsza i łatwiejsza. Książkę łatwo można kupić w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Jest ceniona również przez nauczycieli biologii.