Książka:

Biologia na czasie 1. Zakres podstawowy. Reforma 2019

Odpowiedzi

Biologia to każdemu znany przedmiot szkolny, który jest bardzo często wybierany jako przedmiot pisany na egzaminie maturalnym. Jest często lubiany przez uczniów i nic w tym dziwnego – biologia to nauka o rzeczach, które są dookoła nas, mając więc odzwierciedlenie…

Pełny opis
Informacje o książce

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Anna Helmin, Joanna Holeczek

ISBN

978-83-267-3600-1

Rodzaj książki

Podręcznik

Biologia na czasie 1. Zakres podstawowy. Reforma 2019

Rozwiązania zadań

Biologia to każdemu znany przedmiot szkolny, który jest bardzo często wybierany jako przedmiot pisany na egzaminie maturalnym. Jest często lubiany przez uczniów i nic w tym dziwnego – biologia to nauka o rzeczach, które są dookoła nas, mając więc odzwierciedlenie w realnym życiu. 

Z biologią każdy uczeń ma do czynienia właściwie od samego początku edukacji. Już w klasach 1-3 szkoły podstawowej w podstawie programowej zawarte są całkowite podstawy, które są dobrym startem do dalszej nauki. Uczymy się wtedy wiele o roślinach, czy zwierzętach co dla najmłodszych uczniów jest bardzo interesujące. W późniejszych etapach edukacji biologia czasem przybiera nazwę nauki o środowisku czy przyrody, jednak nadal jest to ta sama nauka zajmująca się otaczającym nas światem oraz samym człowiekiem. 

Dlaczego warto zdawać maturę z biologii?
Biologia to jeden z częściej wybieranych przedmiotów maturalnych, o czym wspomniane już było wcześniej. Wiele uczniów technikum bądź liceum decyduje się na ten wybór, ponieważ wynik matury z biologii brany jest pod uwagę przy rekrutacji na naprawdę wiele kierunków studiów, nie tylko tych stricte przyrodniczych. Jest też tam naprawdę dobrze punktowany. Oczywiście biologia wymagana jest od wszystkich przyszłych lekarzy, ale nie tylko. Biologia to też dobry wybór dla osób, które chcą zająć się w przyszłości kognitywistyką, czy psychologią – nauki społeczne mają wiele wspólnego z biologią. Bardzo często biologia wybierana jest w połączeniu z chemią – stąd też profile biologiczno-chemiczne w liceach ogólnokształcących. Zdając dobrze taki zestaw przedmiotów można mieć pewność, że dostanie się na wymarzone studia. 

Jak skutecznie uczyć się biologii 
Skuteczne uczenie się każdego przedmiotu, w tym też biologii powinno być przede wszystkim oparte na systematyczności. Aktualnie, w czasie pandemii, gdy zajęcia odbywają się zdalnie o taką systematyczność jest jeszcze trudniej. Właściwie to sami uczniowie muszą zadbać o to, by uczyć się systematycznie i solidnie, a nie odkładać wielu rzeczy „na później”. Tylko powtarzanie uczonego się materiału można nam zagwarantować to, że zapamiętamy go na dłużej. 
Systematyczna nauka to tak naprawdę połowa sukcesu. Jednak nie tylko potrzebujemy systematycznej nauki, ale też skutecznej. By jak najwięcej zapamiętywać warto jest zadbać o to, by materiały naukowe były jak najlepiej dostosowane do ucznia. Każdy tak naprawdę ma swoje własne preferencje. Podręcznik, zbiory zadań czy zeszyty ćwiczeń to coś, co wybierają nauczyciele. Na ten wybór nie mamy zbyt wiele wpływu, mimo że od tego jaki podręcznik jest realizowany bardzo wiele zależy. Każdy uczeń ma jednak wpływ na to, jakich dodatkowych materiałów będzie używał. 
Jeśli chodzi o naukę biologii, dodatkowych materiałów, jakich można używać jest naprawdę sporo. Przede wszystkim wszyscy mamy bardzo łatwy dostęp do wszelkich filmów przyrodniczych, o bardzo różnej tematyce. Właściwie do każdego działu z pewnością znajdzie się kilka materiałów istotnych i bardzo pomocnych w całej nauce. Oglądanie takich rzeczy z pewnością ułatwi rozumienie tematu, a także sprawi, że nauka będzie zwyczajnie przyjemniejsza. Nie tylko filmy mogą być taką dodatkową formą nauki. W dzisiejszych czasach mamy też szereg interaktywnych źródeł, takich jak np. gry komputerowe czy quizy. Z nich również można w bardzo skuteczny sposób czerpać naprawdę wiele dobrego. 
Oczywiście bardzo skuteczną formą nauki biologii jest też rozwiązywanie zadań. To właśnie dzięki temu uczniowie uczą się wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce, oraz przygotowują się do zadań egzaminacyjnych. Często braki w nauce są właśnie spowodowane tym, że uczeń nie rozwiązuje zadań, które są dla niego nudne lub mało skuteczne. Dobrze ułożone zadania to właściwie podstawa dobrej nauki. Takie zadania oczywiście znaleźć można w podręcznikach i innych materiałach naukowych, ale też w internecie – razem z wyjaśnieniami i rozwiązaniem. 

Wybór dobrego podręcznika do nauki biologii to naprawdę bardzo ważna sprawa. Jednym z częściej wybieranych podręczników w szkole podstawowej oraz średniej są podręczniki z serii Biologia na czasie. Wydawnictwo Nowa Era świetnie układa podręczniki, łącząc w nich ważne treści i nowoczesny, wygodny wygląd całości. 
Biologia na czasie 1 do liceum ogólnokształcącego na poziomie podstawowym, to świetny wybór. Autorki podręcznika, Anna Helmin i Joanna Holeczek w doskonały sposób przygotowały cały materiał, wypełniając go również interesującymi ciekawostkami oraz dobrze skomponowanymi zadaniami. Zadania i przeróżne dodatkowe materiały zazwyczaj pojawiają się na koniec każdego rozdziału i działu, co pomaga w usystematyzowaniu wiedzy. 

Oczywistym jest, że sam podręcznik nie wystarczy, by być dobrym uczniem. Najważniejszy jest zapał i chęć do nauki, jednak z dobrym podręcznikiem może być znacznie łatwiej. Nowa Era to aktualnie jedno z lepszych wydawnictw dostępnych na rynku. Wybierając podręcznik z serii Biologia na czasie, można dobrać odpowiednie zeszyty ćwiczeń czy zbiory zadań, które jeszcze bardziej ułatwią całą naukę. 
Dla osób, które wybrały biologię jako przedmiot rozszerzony, oczywiście są również wersje z poszerzonym materiałem, który idealnie przygotuje do matury z tego przedmiotu.