Informacje o książce

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

WSiP

Autorzy

Jadwiga Salach, Agnieszka Bożek, Katarzyna Nessing

ISBN

978-83-021-8095-8

Rodzaj książki

Zbiór zadań

Popularne zadania

Wzdłuż wąskiej rurki szklanej o długości około 25 cm uczniowie nakleili pasek papieru milimetrowego, a koniec rurki obciążyli kawałkiem plasteliny i zasklepili tak, aby można było uważać, że pole poprzecznego przekroju rurki jest na całej długości jednakowe. Tak przygotowany areometr zanurzył się w wodzie do głębokości , a w cieczy o nieznanej gęstości do głębokości .Oszacuj bezwzględną i względną niepewność, z którą wielkość ta została wyznaczona (przyjmij, że niepewność pomiaru wysokości ).

Zadanie Podpunkt b) Strona 128

Wzdłuż wąskiej rurki szklanej o długości około 25 cm uczniowie nakleili pasek papieru milimetrowego, a koniec rurki obciążyli kawałkiem plasteliny i zasklepili tak, aby można było uważać, że pole poprzecznego przekroju rurki jest na całej długości jednakowe. Tak przygotowany areometr zanurzył się w wodzie do głębokości , a w cieczy o nieznanej gęstości do głębokości .Oblicz gęstość cieczy.

Zadanie Podpunkt a) Strona 128

Areometr (przyrząd służący do pomiaru gęstości cieczy) o masie 20 g jest zasklepioną na obu końcach rurką szklaną, obciążoną w dolnej części tak, aby pływała w pozycji pionowej. Zakładamy, że rurka na całej długości ma jednakowy przekrój poprzeczny, którego powierzchnia jest równa 1 cm2. Wewnątrz rurki znajduje się podziałka. Można na niej odczytać gęstość cieczy w miejscu, do którego sięga jej poziom po zanurzeniu areometru.Sformułuj wniosek na temat odległości kresek podziałki areometru odpowiadających takim samym różnicom gęstości cieczy.

Zadanie Podpunkt d) Strona 128

Areometr (przyrząd służący do pomiaru gęstości cieczy) o masie 20 g jest zasklepioną na obu końcach rurką szklaną, obciążoną w dolnej części tak, aby pływała w pozycji pionowej. Zakładamy, że rurka na całej długości ma jednakowy przekrój poprzeczny, którego powierzchnia jest równa 1 cm2. Wewnątrz rurki znajduje się podziałka. Można na niej odczytać gęstość cieczy w miejscu, do którego sięga jej poziom po zanurzeniu areometru.Oblicz różnicę głębokości zanurzenia tego samego areometru w dwóch innych cieczach: alkoholu etylowym i terpentynie. Zauważ, że różnica gęstości tych cieczy jest taka sama jak różnica gęstości wody i roztworu soli, o którym jest mowa w punkcie b zadania.

Zadanie Podpunkt c) Strona 128

Fizyka 1. Zakres rozszerzony

Rozwiązania zadań