Informacje o książce

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

WSiP

Autorzy

Elżbieta Szostak, Ewa Odrowąż, Małgorzata Krzeczkowska, Paweł Bernard, Joanna Hetmańczyk

ISBN

978-83-021-8246-4

Rodzaj książki

Zbiór zadań

Popularne zadania

Jednym z buforów odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej krwi jest bufor fosforanowy, który można otrzymać przez rozpuszczenie dwóch wo­dorosoli kwasu ortofosforowego(V) w wodzie. Napisz w formie jonowej skróconej dwa równania reakcji ilustrujące działanie opisanego buforu fosforanowego. Przyjmij, że substraty reagują w stosunku mo­lowym 1 : 1.

Zadanie Zadanie 49. Strona 137

Przykładem buforu pH jest bufor octanowy, który otrzymuje się przez rozpuszczenie w wodzie kwasu etanowego (octowego) i etanianu (octanu) sodu. Oceń, czy poniższe informacje są prawdziwe. Zaznacz P, jeśli informacja jest praw­dziwa, albo F – jeśli jest fałszywa.

Zadanie Zadanie 48. Strona 137

Iloczyn rozpuszczalności Ks soli i wodorotlenków jest stałą równowagi dynamicznej, jaka ustala się między nasyconym roztworem substancji a jej osadem. W poniższej tabeli zestawiono wartości iloczynu rozpuszczalności trzech trudno rozpuszczalnych w wodzie soli srebra w temperaturze 298 K. W probówce umieszczono 3 cm3 wodnego roztworu azotanu(V) srebra o stężeniu 0,1 mol ∙ dm-3. Następnie przygotowano trzy odczynniki:- wodny roztwór chlorku potasu o stężeniu 0,1 mol ∙ dm-3- wodny roztwór bromku potasu o stężeniu 0,1 mol ∙ dm-3- wodny roztwór jodku potasu o stężeniu 0,1 mol ∙ dm-3.Wybierz odczynnik, którego dodanie do roztworu azotanu(V) srebra w ilości stechiometrycznej spowoduje, że stężenie jonów Ag+ w roztworze po reakcji będzie najmniejsze. Uzupełnij schemat doświadczenia – wpisz nazwę wybranego odczyn­nika. Uzasadnij swój wybór.

Zadanie Zadanie 47. Strona 136

Aby roztwór przewodził prąd elektryczny, muszą być w tym roztworze obecne jony. Im większa jest ich ruchliwość, tym przewodnictwo jest większe. Dwa najbardziej ruchliwe jony to kationy wodorowe (H+) i aniony wodorotlenkowe (OH-). Ruchliwość innych jonów jest znacznie mniejsza.Na podstawie: M. Sieńko, R. Piane, Chemia, Warszawa 1996 oraz L. Pajdowski, Chemia ogólna, Warszawa 1982.Gdy analizuje się ruchliwość jonów obecnych w roztworze w danym momencie opi­sanego miareczkowania, można przewidzieć, jak zmienia się jego przewodnictwo (inne czynniki można tu pominąć).Zaznacz poprawne dokończenie zdania.W miarę dodawania titranta do wodnego roztworu wodorotlenku soduzarówno pH, jak i przewodnictwo roztworu rosną.A. pH roztworu rośnie, a przewodnictwo roztworu maleje.B. pH roztworu maleje, a przewodnictwo najpierw maleje, a potem rośnie.C. pH roztworu maleje, a przewodnictwo najpierw rośnie, a potem maleje.

Zadanie Zadanie 46. Strona 135

Chemia 1. Zakres podstawowy i rozszerzony

Rozwiązania zadań