4. Przeczytaj temat szkicu \interpretacyjnego oraz załączony do niego wiersz Juliusza Słowackiego.  a) Wskaż w temacie pracy problem do rozważenia. Zwróć uwagę na słowa wyobraźnia i pamięć. Wyjaśnij ich znaczenie, korzystając z dostępnych słowników.  b) Wykorzystaj swoją wiedzę o epoce i przypomnij, czym dla romantyka była wyobraźnia, a czym - pamięć.   c) Zanotuj podstawowe \informacje o Juliuszu Słowackim - autorze podanego utworu. Zwróć uwagę na najważniejsze fakty z jego życia.  d) Przeanalizuj uważnie wiersz (Jeżeli kiedy – w tej mojej kra\inie). Wyjaśnij, w jaki sposób wykreowano w utworze przestrzeń. Czy jest to świat wyobrażony, czy zapamiętany? Jaka refleksja towarzyszy tej kreacji? Jaki stosunek do ukazanego świata przedstawia osoba mówiąca? e) Wymień \inne utwory romantyczne, które podejmują ten sam problem i są zgodne z wymową wiersza Słowackiego. Wybierz jeden utwór, który posłuży Ci w szkicu jako drugi (wymagany) tekst do analizy i \interpretacji. Pozostałe teksty wykorzystaj jako kontekst literacki poszerzający uzasadnienie.  f) Wybierz i omów \inne przydatne konteksty \interpretacyjne (np. Biograficzny, historyczny, historycznoliteracki, filozoficzny, kulturowy). Poszukaj op\inii badaczy epoki, które posłużą do objaśnienia i oceny rozważanego problemu. Zanotuj odpowiednie cytaty, sentencje, aforyzmy.  g) Na podstawie zgromadzonego materiału sporządź szczegółowy plan twórczy (kompozycyjny) szkicu. Pamiętaj, aby zawierał najważniejsze elementy (wprowadzenie do tematu, sformułowanie stanowiska, argumenty, przykłady, konteksty, wnioski końcowe) i pokazywał przyjęty schemat kompozycyjny (wstęp, rozw\inięcie, zakończenie). h) Przygotuj wstęp szkicu. Zredaguj jeden akapit wprowadzający, w którym rozważysz, czym jest przestrzeń wyobrażona, a czym - przestrzeń zapamiętana. Wykorzystaj zapisy zawarte w planie twórczym.  i) Zredaguj na podstawie planu pierwszy akapit rozw\inięcia, w którym uzasadnisz wstępne rozważania. Przedstaw w akapicie argumentację z elementami \interpretacji Słowackiego. Uwzględnij odpowiednie konteksty, które pogłębią odczytanie utworu.  

Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019 zadanie 4 strona 314

Rozwiązanie

a) Czy pejzaż przedstawiony w utworze jest wyobrażony czy zapamiętany? Wyobraźnia –...

Rozwiązanie zadania w kategorii premium!

Wykup pakiet Premium, aby uzyskać dostęp do całej zawartości serwisu

Wykup dostęp

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadaj pytanie

Wybierz numer zadania

Wybierz stronę

Strona 314

Zadanie rozwiązane jakiś czas temu

To zadanie pochodzi ze strony 314 podręcznika 'Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019' z przedmiotu Język polski i jest zadaniem nr 4 rozwiązanym w odpowiedzi.pl. Odpowiedź na to zadanie przygotował Karolina Morc

To zadanie zostało ocenione na

3.00

Oceń to zadanie

Ocen: Przeczytaj temat szkicu \interpretacyjnego oraz załączony do niego wiersz Juliusza Słowackiego.  a) Wskaż w temacie pracy problem do rozważenia. Zwróć uwagę na słowa wyobraźnia i pamięć. Wyjaśnij ich znaczenie, korzystając z dostępnych słowników.  b) Wykorzystaj swoją wiedzę o epoce i przypomnij, czym dla romantyka była wyobraźnia, a czym – pamięć.   c) Zanotuj podstawowe \informacje o Juliuszu Słowackim – autorze podanego utworu. Zwróć uwagę na najważniejsze fakty z jego życia.  d) Przeanalizuj uważnie wiersz (Jeżeli kiedy – w tej mojej kra\inie). Wyjaśnij, w jaki sposób wykreowano w utworze przestrzeń. Czy jest to świat wyobrażony, czy zapamiętany? Jaka refleksja towarzyszy tej kreacji? Jaki stosunek do ukazanego świata przedstawia osoba mówiąca? e) Wymień \inne utwory romantyczne, które podejmują ten sam problem i są zgodne z wymową wiersza Słowackiego. Wybierz jeden utwór, który posłuży Ci w szkicu jako drugi (wymagany) tekst do analizy i \interpretacji. Pozostałe teksty wykorzystaj jako kontekst literacki poszerzający uzasadnienie.  f) Wybierz i omów \inne przydatne konteksty \interpretacyjne (np. Biograficzny, historyczny, historycznoliteracki, filozoficzny, kulturowy). Poszukaj op\inii badaczy epoki, które posłużą do objaśnienia i oceny rozważanego problemu. Zanotuj odpowiednie cytaty, sentencje, aforyzmy.  g) Na podstawie zgromadzonego materiału sporządź szczegółowy plan twórczy (kompozycyjny) szkicu. Pamiętaj, aby zawierał najważniejsze elementy (wprowadzenie do tematu, sformułowanie stanowiska, argumenty, przykłady, konteksty, wnioski końcowe) i pokazywał przyjęty schemat kompozycyjny (wstęp, rozw\inięcie, zakończenie). h) Przygotuj wstęp szkicu. Zredaguj jeden akapit wprowadzający, w którym rozważysz, czym jest przestrzeń wyobrażona, a czym – przestrzeń zapamiętana. Wykorzystaj zapisy zawarte w planie twórczym.  i) Zredaguj na podstawie planu pierwszy akapit rozw\inięcia, w którym uzasadnisz wstępne rozważania. Przedstaw w akapicie argumentację z elementami \interpretacji Słowackiego. Uwzględnij odpowiednie konteksty, które pogłębią odczytanie utworu.  

Oceń
Aby, wykupić dostęp do rozwiązania zadaniania o treści 'Przeczytaj temat szkicu \interpretacyjnego oraz załączony do niego wiersz Juliusza Słowackiego.  a) Wskaż w temacie pracy problem do rozważenia. Zwróć uwagę na słowa wyobraźnia i pamięć. Wyjaśnij ich znaczenie, korzystając z dostępnych słowników.  b) Wykorzystaj swoją wiedzę o epoce i przypomnij, czym dla romantyka była wyobraźnia, a czym – pamięć.   c) Zanotuj podstawowe \informacje o Juliuszu Słowackim – autorze podanego utworu. Zwróć uwagę na najważniejsze fakty z jego życia.  d) Przeanalizuj uważnie wiersz (Jeżeli kiedy – w tej mojej kra\inie). Wyjaśnij, w jaki sposób wykreowano w utworze przestrzeń. Czy jest to świat wyobrażony, czy zapamiętany? Jaka refleksja towarzyszy tej kreacji? Jaki stosunek do ukazanego świata przedstawia osoba mówiąca? e) Wymień \inne utwory romantyczne, które podejmują ten sam problem i są zgodne z wymową wiersza Słowackiego. Wybierz jeden utwór, który posłuży Ci w szkicu jako drugi (wymagany) tekst do analizy i \interpretacji. Pozostałe teksty wykorzystaj jako kontekst literacki poszerzający uzasadnienie.  f) Wybierz i omów \inne przydatne konteksty \interpretacyjne (np. Biograficzny, historyczny, historycznoliteracki, filozoficzny, kulturowy). Poszukaj op\inii badaczy epoki, które posłużą do objaśnienia i oceny rozważanego problemu. Zanotuj odpowiednie cytaty, sentencje, aforyzmy.  g) Na podstawie zgromadzonego materiału sporządź szczegółowy plan twórczy (kompozycyjny) szkicu. Pamiętaj, aby zawierał najważniejsze elementy (wprowadzenie do tematu, sformułowanie stanowiska, argumenty, przykłady, konteksty, wnioski końcowe) i pokazywał przyjęty schemat kompozycyjny (wstęp, rozw\inięcie, zakończenie). h) Przygotuj wstęp szkicu. Zredaguj jeden akapit wprowadzający, w którym rozważysz, czym jest przestrzeń wyobrażona, a czym – przestrzeń zapamiętana. Wykorzystaj zapisy zawarte w planie twórczym.  i) Zredaguj na podstawie planu pierwszy akapit rozw\inięcia, w którym uzasadnisz wstępne rozważania. Przedstaw w akapicie argumentację z elementami \interpretacji Słowackiego. Uwzględnij odpowiednie konteksty, które pogłębią odczytanie utworu.  ' przejdź tutaj.
Informacje o książce
Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019

Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019

Rok wydania

2020

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Anna Równy, Aleksandra Wróblewska

ISBN

978-83-267-3965-1

Rodzaj książki

Podręcznik

Rozwiązanie tego zadania przygotował nauczyciel

Karolina Morc

zobacz profil

Nauczyciel języka polskiego klas I - IV LO / Technikum

Czy wiesz, że?

Karolina Morc rozwiązała 725 zadań w naszym serwisie