4. Przeczytaj zamieszczony poniżej fragment III części Dziadów.  a) Porównaj relację Bóg – człowiek w Rozmowie wieczornej oraz we fragmencie Wielkiej Improwizacji. Określ podobieństwa i różnice.  b) Jakie znaczenie w obu utworach ma dla człowieka rozmowa z Bogiem? W odpowiedzi odwołaj się do Rozmowy wieczornej, podanego fragmentu Wielkiej Improwizacji oraz części III Dziadów.  Zwróć uwagę na występujące w Rozmowie wieczornej i Wielkiej Improwizacji formy zwrotu do adresata. Zastanów się, jaką funkcję pełnią one w obu tekstach. Wyszukaj obecne w utworach wyrazy i sformułowania o charakterze wartościującym. Ustal, jakie znaczenia wnoszą do tekstów określenia o zabarwieniu pozytywnym, a jakie - o zabarwieniu negatywnym. O czym świadczy zastosowanie słownictwa wartościującego? Jaki stosunek do Boga wyraża w ten sposób osoba mówiąca?Przypomnij sobie, z jakimi zabiegami służącymi budowaniu relacji Bóg - człowiek mamy do czynienia w Widzeniu Ewy i Widzeniu Księdza Piotra w części III Dziadów. 

Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019 zadanie 4 strona 318

Rozwiązanie

a) Podobieństwa:  W obu przypadkach człowiek rozmawia sam z Bogiem   W obu...

Rozwiązanie zadania w kategorii premium!

Wykup pakiet Premium, aby uzyskać dostęp do całej zawartości serwisu

Wykup dostęp

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadaj pytanie

Wybierz numer zadania

Wybierz stronę

Strona 318

Zadanie rozwiązane jakiś czas temu

To zadanie pochodzi ze strony 318 podręcznika 'Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019' z przedmiotu Język polski i jest zadaniem nr 4 rozwiązanym w odpowiedzi.pl. Odpowiedź na to zadanie przygotował Karolina Morc

To zadanie zostało ocenione na

3.00

Oceń to zadanie

Ocen: Przeczytaj zamieszczony poniżej fragment III części Dziadów.  a) Porównaj relację Bóg – człowiek w Rozmowie wieczornej oraz we fragmencie Wielkiej Improwizacji. Określ podobieństwa i różnice.  b) Jakie znaczenie w obu utworach ma dla człowieka rozmowa z Bogiem? W odpowiedzi odwołaj się do Rozmowy wieczornej, podanego fragmentu Wielkiej Improwizacji oraz części III Dziadów.  Zwróć uwagę na występujące w Rozmowie wieczornej i Wielkiej Improwizacji formy zwrotu do adresata. Zastanów się, jaką funkcję pełnią one w obu tekstach. Wyszukaj obecne w utworach wyrazy i sformułowania o charakterze wartościującym. Ustal, jakie znaczenia wnoszą do tekstów określenia o zabarwieniu pozytywnym, a jakie – o zabarwieniu negatywnym. O czym świadczy zastosowanie słownictwa wartościującego? Jaki stosunek do Boga wyraża w ten sposób osoba mówiąca?Przypomnij sobie, z jakimi zabiegami służącymi budowaniu relacji Bóg – człowiek mamy do czynienia w Widzeniu Ewy i Widzeniu Księdza Piotra w części III Dziadów. 

Oceń
Aby, wykupić dostęp do rozwiązania zadaniania o treści 'Przeczytaj zamieszczony poniżej fragment III części Dziadów.  a) Porównaj relację Bóg – człowiek w Rozmowie wieczornej oraz we fragmencie Wielkiej Improwizacji. Określ podobieństwa i różnice.  b) Jakie znaczenie w obu utworach ma dla człowieka rozmowa z Bogiem? W odpowiedzi odwołaj się do Rozmowy wieczornej, podanego fragmentu Wielkiej Improwizacji oraz części III Dziadów.  Zwróć uwagę na występujące w Rozmowie wieczornej i Wielkiej Improwizacji formy zwrotu do adresata. Zastanów się, jaką funkcję pełnią one w obu tekstach. Wyszukaj obecne w utworach wyrazy i sformułowania o charakterze wartościującym. Ustal, jakie znaczenia wnoszą do tekstów określenia o zabarwieniu pozytywnym, a jakie – o zabarwieniu negatywnym. O czym świadczy zastosowanie słownictwa wartościującego? Jaki stosunek do Boga wyraża w ten sposób osoba mówiąca?Przypomnij sobie, z jakimi zabiegami służącymi budowaniu relacji Bóg – człowiek mamy do czynienia w Widzeniu Ewy i Widzeniu Księdza Piotra w części III Dziadów. ' przejdź tutaj.
Informacje o książce
Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019

Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019

Rok wydania

2020

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Anna Równy, Aleksandra Wróblewska

ISBN

978-83-267-3965-1

Rodzaj książki

Podręcznik

Rozwiązanie tego zadania przygotował nauczyciel

Karolina Morc

zobacz profil

Nauczyciel języka polskiego klas I - IV LO / Technikum

Czy wiesz, że?

Karolina Morc rozwiązała 183 zadań w naszym serwisie