4. Przeczytaj fragment tekstu Tadeusza Pszczołowskiego.  Na podstawie przedstawionej przez Tadeusza Pszczołowskiego teorii Pascala uzasadnij, że Adam Mickiewicz w tekście Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego stosuje zabiegi perswazyjne, które odwołują się zarówno do rozumu, jak i emocji odbiorców.  Pamiętaj, że przekonaniu odbiorcy do słuszności prezentowanych racji służą przede wszystkim rzeczowa i logiczna argumentacja, sugestywne słownictwo, odwoływanie się do autorytetów i przykładów oraz stosowanie zwrotów sugerujących pow\inność, konieczność. Wyszukaj w tekście fragmenty mające charakter argumentacyjny.  Zauważ, że perswazję w tekście wzmacnia emocjonalne nacechowanie wypowiedzi – czyli taki sposób wypowiadania się, który ma wywołać u odbiorcy określone emocje i reakcje. Zastanów się, do jakich wartości uznawanych przez odbiorców odwołuje się w Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Adam Mickiewicz. Przeanalizuj zastosowane w tekście słownictwo wartościujące i ekspresywne. Zwróć uwagę np. na pojawiające się uogólnienia oraz na przymiotniki w stopniu najwyższym.  

Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019 zadanie 4 strona 361

Rozwiązanie

Mickiewicz stosował teorię Pascala. Wykorzystywał ją w odwołaniu się do emocji, ale...

Rozwiązanie zadania w kategorii premium!

Wykup pakiet Premium, aby uzyskać dostęp do całej zawartości serwisu

Wykup dostęp

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadaj pytanie

Wybierz numer zadania

Wybierz stronę

Strona 361

Zadanie rozwiązane jakiś czas temu

To zadanie pochodzi ze strony 361 podręcznika 'Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019' z przedmiotu Język polski i jest zadaniem nr 4 rozwiązanym w odpowiedzi.pl. Odpowiedź na to zadanie przygotował Karolina Morc

To zadanie zostało ocenione na

3.00

Oceń to zadanie

Ocen: Przeczytaj fragment tekstu Tadeusza Pszczołowskiego.  Na podstawie przedstawionej przez Tadeusza Pszczołowskiego teorii Pascala uzasadnij, że Adam Mickiewicz w tekście Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego stosuje zabiegi perswazyjne, które odwołują się zarówno do rozumu, jak i emocji odbiorców.  Pamiętaj, że przekonaniu odbiorcy do słuszności prezentowanych racji służą przede wszystkim rzeczowa i logiczna argumentacja, sugestywne słownictwo, odwoływanie się do autorytetów i przykładów oraz stosowanie zwrotów sugerujących pow\inność, konieczność. Wyszukaj w tekście fragmenty mające charakter argumentacyjny.  Zauważ, że perswazję w tekście wzmacnia emocjonalne nacechowanie wypowiedzi – czyli taki sposób wypowiadania się, który ma wywołać u odbiorcy określone emocje i reakcje. Zastanów się, do jakich wartości uznawanych przez odbiorców odwołuje się w Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Adam Mickiewicz. Przeanalizuj zastosowane w tekście słownictwo wartościujące i ekspresywne. Zwróć uwagę np. na pojawiające się uogólnienia oraz na przymiotniki w stopniu najwyższym.  

Oceń
Aby, wykupić dostęp do rozwiązania zadaniania o treści 'Przeczytaj fragment tekstu Tadeusza Pszczołowskiego.  Na podstawie przedstawionej przez Tadeusza Pszczołowskiego teorii Pascala uzasadnij, że Adam Mickiewicz w tekście Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego stosuje zabiegi perswazyjne, które odwołują się zarówno do rozumu, jak i emocji odbiorców.  Pamiętaj, że przekonaniu odbiorcy do słuszności prezentowanych racji służą przede wszystkim rzeczowa i logiczna argumentacja, sugestywne słownictwo, odwoływanie się do autorytetów i przykładów oraz stosowanie zwrotów sugerujących pow\inność, konieczność. Wyszukaj w tekście fragmenty mające charakter argumentacyjny.  Zauważ, że perswazję w tekście wzmacnia emocjonalne nacechowanie wypowiedzi – czyli taki sposób wypowiadania się, który ma wywołać u odbiorcy określone emocje i reakcje. Zastanów się, do jakich wartości uznawanych przez odbiorców odwołuje się w Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Adam Mickiewicz. Przeanalizuj zastosowane w tekście słownictwo wartościujące i ekspresywne. Zwróć uwagę np. na pojawiające się uogólnienia oraz na przymiotniki w stopniu najwyższym.  ' przejdź tutaj.
Informacje o książce
Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019

Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019

Rok wydania

2020

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Anna Równy, Aleksandra Wróblewska

ISBN

978-83-267-3965-1

Rodzaj książki

Podręcznik

Rozwiązanie tego zadania przygotował nauczyciel

Karolina Morc

zobacz profil

Nauczyciel języka polskiego klas I - IV LO / Technikum

Czy wiesz, że?

Karolina Morc rozwiązała 725 zadań w naszym serwisie