Książka:

To jest chemia 2. Zakres podstawowy. Reforma 2019

Odpowiedzi

Chemia to przedmiot, który niejednemu uczniowi sprawia poważne problemy. Ty też nie jesteś mocny z tej dziedziny i masz już dość masy zadań domowych, na robienie których nie masz już siły? Pierwiastki chemiczne, reakcje, substancje – to masa bardzo trudnego…

Pełny opis
Informacje o książce

Rok wydania

2021

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Romuald Hassa, Aleksandra Mrzigod, Janusz Mrzigod

ISBN

978-83-267-3994-1

Rodzaj książki

Podręcznik

To jest chemia 2. Zakres podstawowy. Reforma 2019

Rozwiązania zadań

Chemia to przedmiot, który niejednemu uczniowi sprawia poważne problemy. Ty też nie jesteś mocny z tej dziedziny i masz już dość masy zadań domowych, na robienie których nie masz już siły? Pierwiastki chemiczne, reakcje, substancje – to masa bardzo trudnego materiału do opanowania, a jak ktoś nie rozumie materiału, będzie miał problemy również z rozwiązaniem zadań. Dlatego właśnie przygotowaliśmy zbiór rozwiązań wszystkich zadań z chemii, z podręcznika To jest chemia 2. Jeśli akurat z tego podręcznika korzystasz w szkole, możesz skorzystać też z tych rozwiązań, aby szybko poradzić sobie z zadaniami domowymi i nawet poprawić oceny z chemii. 

To jest chemia 2 to podręcznik do chemii dla uczniów II klasy liceum oraz technikum. Został wydany przez wydawnictwo Nowa Era, które jest renomowanym wydawnictwem książek i innych materiałów edukacyjnych. Autorami podręcznika są Romuald Hassa, Aleksandra Mrzigod oraz Janusz Mrzigod. Są oni specjalistami w dziedzinie chemii i nauczają jej w szkołach. Mają także doświadczenie w tworzeniu podręczników dla uczniów, dlatego możesz mieć pewność, że podręcznik zawiera cały materiał według wytycznych podstawy programowej, jak i jest napisany w sposób przyjazny i zrozumiały dla uczniów. Numer ISBN tego podręcznika to: ISBN: 978 – 83 – 267 – 3994 – 1.

Na początku podręcznika znajduje się wprowadzenie do chemii organicznej. Następnie mamy rozdziały, każdy na temat innych związków organicznych. Na początek w pierwszym rozdziale znajduje się materiał dotyczące węglowodorów nasyconych, nienasyconych, benzenu oraz paliw kopalnych. Następnie w drugim rozdziale uczniowie poznają pochodne węglowodorów – alkohole, fenole, aldehydy i ketony. Kolejny rozdział to już Kwasy karboksylowe i ich sole, czyli estry, tłuszcze, aminy i amidy. Później mamy kolejny rozdział  o wielofunkcyjnych pochodnych węglowodorów, a więc aminokwasach, białkach, cukrach czy białkach. Na samym końcu znajduje się dodatkowy zbiór zadań i dodatkowe informacje potrzebne w laboratorium i nie tylko. 

Podręcznik jest kolorowy, przejrzysty, napisany zrozumiałym dla uczniów językiem. Oprócz tekstu nie brakuje w nim infografik, ilustracji czy tabel. Zawiera wiele elementów pomagających w zapamiętywaniu i utrwalaniu zdobywanej wiedzy. Warto zauważyć chociażby blok „To było w szkole podstawowej” umieszczony na początku każdego działu i przypominający najważniejsze zagadnienia, które już poznałeś w podstawówce, ale możesz czasem ich nie pamiętać. Jeśli sobie je przypomnisz, łatwiej będzie Ci uczyć się nowych rzeczy. Autorzy zaproponowali także ciekawą metodę na zapamiętywanie, czyli „Jest na to sposób”. Ważną częścią podręcznika są doświadczenia chemiczne, dzięki którym można nauczyć się projektowania doświadczeń, a także opisywania obserwacji oraz wyciągania z nich odpowiednich wniosków. Wszystkie doświadczenia w podręczniku są precyzyjnie opisane i objaśnione wraz z wyróżnionymi obserwacjami i wnioskami. Chemia ma trochę wspólnego z matematyką. Nie brakuje w niej zadań obliczeniowych. W podręczniku znajdują się więc zadania z przykładowymi planami rozwiązania, które poprzez pokazanie krok po kroku sposobu rozwiązania zadań pomagają dobrze to zrozumieć. Infografiki „Krok po kroku” zaś pozwalają zrozumieć różne złożone procesy. Po każdym temacie z boku jest krótkie podsumowanie zawierające wszystkie ważne pojęcia, jakie się w danym temacie pojawiły. Obszerne podsumowania znajdują się oczywiście także na końcu każdego rozdziału. W każdym temacie oraz po każdym dziale są zadania do wykonania. Również na końcu podręcznika znajduje się bardzo obszerny zbiór zadań, zawierający ich ponad 200, uporządkowanych według stopnia trudności oraz podzielonych pod kątem zagadnień istotnych w nauce chemii.

Sam widok ilości zadań znajdujących się w tym podręczniku przyprawia o zawrót głowy, prawda? Sama myśl o tym, ile z tego będzie każdego dnia zadawane jako zadania domowe, wywołuje niemałe przerażenie. Jednak teraz już nie musisz się tym martwić. Czeka tutaj na Ciebie zbiór odpowiedzi i rozwiązań do wszystkich zadań z tego podręcznika. Przygotowaliśmy te rozwiązania we współpracy z nauczycielami chemii oraz korepetytorami, więc możesz być pewien, że wszystkie rozwiązania są prawidłowe. Dodatkowo nie są to puste odpowiedzi, ale rozwiązania z objaśnieniami, w jaki sposób należało zabrać się za dane zadanie. Potrzebując konkretnego zadania wystarczy, że poszukasz go po jego numerze oraz numerze strony, na której się znajduje w podręczniku. Znajdziesz rozwiązania każdego zadania łatwo i szybko. Wystarczy tylko przepisać wszystko do zeszytu albo wydrukować i praca domowa gotowa, a Ty możesz zająć się odrabianiem innych lekcji, nauką do sprawdzianu, czytaniem lektury na polski albo czymś zupełnie innym, nie związanym z nauką.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że chemia jest bardzo trudną dziedziną, która sprawia poważne problemy wielu uczniom, a szczególnie tym, którzy nie mają ścisłych umysłów i są bardziej humanistami czy lingwistami wolącymi języki obce. Dlatego postanowiliśmy stworzyć ten zbiór zadań, aby ułatwić Tobie i innym uczniom naukę tego przedmiotu, który naprawdę łatwo znienawidzić. Jeśli znasz inne osoby mające problemy z chemią, nie wahaj się i pokaż im nasze rozwiązania zadań. Od teraz nikt nie musi obawiać się kolejnej jedynki z chemii za brak zadania domowego. Nasze rozwiązania zadań pomogą także w lepszym zrozumieniu poszczególnych tematów i być może sprawią, że chemia stanie się nieco łatwiejsza, a wielu uczniów poprawi swoje oceny. Ba, mamy nadzieję, że być może przyczynimy się do tego, że więcej osób uzna chemię za swój zawód na przyszłość. Dzięki naszym rozwiązaniom zadań nie musisz już prosić nikogo o pomoc i denerwować się, że nikt w domu nie ma na to czasu. Nie musisz też wydawać niemałych pieniędzy na korepetycje. Z naszymi odpowiedziami do zadań z chemii poradzisz sobie z tym przedmiotem sam i idealnie przygotujesz się do ustnych odpowiedzi, sprawdzianów czy nawet matury z chemii. Jeśli to ten właśnie podręcznik jest tym, z którego się uczysz, skorzystaj z rozwiązanych przez nas zadań. Zobaczysz, jak ułatwi Ci to życie.